Definitives Programm

27.08.2020

08:00-09:00

Current Topics in Myopia
Chair: Caroline Kalver, Rotterdam, NL

09:00-10:00

Plenary Symposium: Investigations in Uveitis
Chair: Yan Guex-Crosier, Lausanne, CH 

10:30-11:30

Plenary Symposium: Challenges in Corneal and External Diseases
Chair: Beatrice Früh, Bern, CH

11:30-12:25

Plenary Symposium: Retina
Chair: Aude Ambresin / Jean - Antoine Pournaras, Lausanne, CH

13:35-14:00

Goldmann Lecture
Chair: David Goldblum, Basel, CH

 

14:00-15:00

Keynote Lecture: Corneal Endothelial and Possible Future Treatment Options
Chair: Viridiana Kocaba, Rotterdam, NL

15:00-16:00

Vogt Prizes & Certificates
Chair: Peter Leuenberger, Vésenaz, CH

16:30-18:30

Generalversammlung SOG

Parallel Sessions

 

09:00-10:00

Special Lecture: Bundesgesetze für Gesundheitsberufe und Ausführungsrecht: Bestandesaufnahme 6 Monate später
Michel Matter, Lausanne, CH    

10:00-12:30

Fotografie-Workshop | Atelier de photographie
Chair: Swetlana Wagner, Basel

16:30-18:00

Mini-Symposium For Young Ophthalmologists 
Chair: Lilly Khamsy, Lausanne, CH


28.08.2020

08:00-08:30

Free Papers
Chair: David Goldblum, Basel, CH 

08:30-09:30

EOP Session Thyroide Eye Disease
Chair: Nicole Fichter, Olten, CH 

09:30-10:30

Neuroophthalmologie: Review of the Most Important Recent Contributions in Neuroophthalmology
Lead: Misha Pless, Luzern, CH                                             

 

11:00-12:25

Plenary Symposium: Glaucoma
Lead: Delphine Bifrare, Lutry, CH  

13:35-14:30

Special lecture: Does Blue Exist?
Chair: David Goldblum, Basel, CH

14:30-15:30

Award Session

16:00-18:00

Plenary Symposium Ocuplastic
Lead: K.J. Lipke, Wohlen, CH 

 

Parallel Sessions

09:30-10:30

Abrechnung in der Ophthalmologie: Tariffragen und Innovation in der Wirtschaftlichkeitsprüfung
Chair: Kristof Vandekerckhove, Visp/Sierre, CH

11:00-11:25

Augenchirurginnen 
Lead: Anja Liekfeld / Maja Müller, Zürich, CH 

11:00-11:25

Orthoptistinnen Neuroophthalmologie

13:35-15:30

Orthoptistinnen Strabologie